• YARIM ALTIN
  1.578,85
  % 0,00
 • AMERIKAN DOLARI
  7,9462
  % 0,09
 • € EURO
  9,3808
  % -0,16
 • £ POUND
  10,3901
  % -0,10
 • ¥ YUAN
  1,1897
  % 0,13
 • РУБ RUBLE
  0,1038
  % 0,15
 • BITCOIN
  102372,635
  % 1,93
 • BIST 100
  1.198,32
  % -1,09

Altın mı Borsa mı?

Altın mı Borsa mı?

Hayatın ileride neler getireceği tam olarak bilinmediği için insanlar çoğunlukla kazandıkları paradan giderlerini karşılar ve gelen parayı yatırım olarak değerlendirerek ilerleyen zamanları güvence altına almaya çalışır. Yatırım yapmak için birçok seçenek bulunmaktadır. Konut almak, ticarete girişmek, döviz almak, değeri yüksek ürünler (altın vs.) almak gibi birçok yatırım seçeneği bulunmaktadır. Ülkemizde ise yatırım olarak daha küçük miktarlar elde kaldığı için alınabilecek olan altın ya da borsaya girişmek gibi yatırım seçenekleri ile sıkça karşılaşmaktayız. Bu yazımızda paranızı altın ya da borsa da değerlendirmek isteyenler için olayın artıları ve eksilerini anlatacağız.

Altına Yatırım Yapmak

Ülkemizde en çok yatırım yapılan alanların başında altın almak ve bunu zamanı gelinceye kadar saklamak oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Her ay alınan belirli altınlar bir süre sonra iyi para bırakacak duruma geldiği için özellikle ev hanımları tarafından sıklıkla gerçekleştirilmektedir. Altının grafiğine baktığımız zaman yıllarca yükselen bir grafiğe sahip olduğunu gördüğümüzde uzun zamandır altın biriktirenlerin kazandıklarını görmekteyiz.

Borsaya Yatırım Yapmak

Ülkemizde sıkça kullanılan yatırım tercihlerinden biri de borsa piyasalarında işlem yapmaktır. Borsa üzerinden alınan hisselerin belirli dönemlerde kâr etme durumuna göre satışları hiçbir iş yapmadan güzel bir kazanç bırakabilmektedir. Lakin altından farklı olarak borsa sürekli takip gerektiren bir iş olduğu için ve yanlış hisse seçiminde elinizdeki tüm yatırımın erimesi gibi bir problem ile karşılaşabilirsiniz. Lakin yapılacak doğru hamleler paranızın katlanmasına ve altının kazandıramayacağı kadar kazandırmasına yol açabilir.

Altın mı Borsa mı?

Ülkemizde yatırım yapma fikri olan birçok kişinin en çok sorduğu soruların başında altın mı borsa mı? Sorusu gelmektedir. Bu sorunun cevabı ise kişinin yatırım bilgisi, zamanı ve elindeki yatırım sermayesi ile alakalıdır. Eğer yatırım ve ekonomi konularında takip edecek yeterli süreniz ile bu konular hakkında yeterli bilginiz yoksa tabir-i caizse bakkal hesabı uygulayarak altın yatırımı yapmak mantıklıdır. Ayrıca bütçesi düşük olanlar için altın daha fazla kazandırması ihtimaldir. Borsada ise kişinin hem finans okur yazarlığı hem takip edebilmesi hem de bütçesinin biraz yüksek olması gerekmektedir.